Priručnik za primjenu aromaterapije
6. srpnja 2016.B iti aromaterapeut je časno zvanje. Odabirom aromaterapije i aromaterapeutske struke osoba se svjesno obvezala pomagati drugima u postizanju balansa uma, tijela i duha pravilnom primjenom aromaterapeutskih protokola.
Korišteni podatci iz izvornog teksta:
„White Paper on Young Living Oil’s Raindrop Therapy“
Autori: Barber K., Gagnon-Warr J.
B
iti aromaterapeut je odgovoran stav kako prema klijentu tako i prema sebi. Prema klijentu, jer će na osnovu vlastite edukacije i stručnosti koje je kao aromaterapeut stjecala godinama moći pomoći klijentu pravilnim odabirom primjerene terapije esencijalnim uljima i tehnikama aromaterapije. Prema sebi kao osobi koja je svjesna svoje aromaterapeutske naobrazbe i iskustva, koja je upućena kako u dobrobiti tako i u rizike primjene esencijalnih ulja u svrhu očuvanja i promoviranju zdravlja kod ljudi.
Aromaterapeut je osoba koja brine za dobrobit klijenta - savjetovanjem i pomnim odabirom jednog ili više esencijalnih ulja ili njihovih sinergija te primjenu istih za poboljšanje i očuvanje klijentovog stanja /zdravlja. Pravi aromaterapeut kao odgovorna osoba svjesno se i iskustveno bavi sigurnom primjenom esencijalnih ulja budući da poznaje sve prednosti, ali i potencijalne opasnosti koje pojedina esencijalna ulja donose. Takvim stavom brine za svoga klijenta ali i za svoj ugled, jer pravi aromaterapeut nikada neće ići u samopromociju po svaku cijenu.
Aromaterapeut dobro poznaje esencijalna ulja. Svako esencijalno ulje ima svoj kemijski sastav što je praktički njegova osobna iskaznica, na temelju koje, educirani i iskusni aromaterapeut zna kako postupati, koliko i koje ulje primijeniti s obzirom na tegobe koje klijent ima. Bitno je naglasiti da je svaki pristup klijentu individualan. Nema dvije iste osobe, dva ista klijenta, dva ista stanja koja se tretiraju na isti način, jer je svaki klijent osoba za sebe. Poznavanje klijenta i njegovih tegoba i stanja, ključno je u pravilnom odabiru esencijalnih ulja koja će se koristiti u aromaterapeutskom tretmanu.
Sigurna primjena esencijalnih ulja po utvrđenom aromaterapeutskom protokolu u tretmanima podrazumijeva i znači miješanje esencijalnih ulja s odgovarajućim baznim uljem (ili više njih) kako bi aromaterapeutski pripravak bio siguran i neškodljiv za aromaterapeutsku primjenu.
Biti aromaterapeut je zvanje u koje je utkano znanje, procjena, iskustvo, osjećaj, a najviše od svega to je i velika odgovornost.
R
RAINDROP TEHNIKA (TEHNIKA KIŠNIM KAPIMA)
Na aromaterapeutskoj sceni svoje mjesto ima i Raindrop tehnika (hrv. tehnika kišnim kapima), kojom se esencijalna ulja u nerazrijeđenom obliku primjenjuju putem masaže i akupresure, a osmislio ju je Donald Gary Young, poslovni čovjek, ujedno i osnivač tvrtke Young Living Essential Oils. Raindrop tehnika objedinjuje tri vrste terapeutskih tehnika: aromaterapiju, refleksnu masažu stimuliranjem pritiskom na određene točke na tijelu i tehniku masaže tzv. feather stroking (doslovni prijevod: milovanje perja) laganim potezima vršcima prstiju. Tehnika se provodi na način da se esencijalna ulja u nerazrijeđenom obliku slojevito kapaju direktno na tijelo, te tako umasiraju primjenom različitih poteza masaže i akupresure. Ovisno o tretiranom stanju, na određenim se točkama terapeut zadržava određeni broj minuta.
Primjena ove tehnike uključuje nanošenje nerazrijeđenih esencijalnih ulja direktno na kožu.To su: bosiljak (Ocimum basilicum), čempres (Cupressus sempervirens), mažuran (Origanum majorana), origano (Origanum vulgare), paprena metvica (Mentha piperita), timijan (Thymus vulgaris) i zimzelen (Gaultheria procumbens) – često se koristi i engleski naziv „wintergreen“.
Za navedena esencijalna ulja vrijede ustaljene mjere opreza i upozorenja:
• Bosiljak esencijalno ulje treba koristiti umjereno i s oprezom. Moguća je iritacija kože, pa treba izbjegavati primjenu na osjetljivoj koži. Pretjerana primjena ovog ulja može uzrokovati omamljujući učinak. Preporučena maksimalna dermalna primjena je 0,1% kod visokog udjela estragola. Može utjecati na enzime koji su odgovorni za metaboliziranje lijekova (NSAID, inhibitori protonske pumpe, acetaminophen, antiepileptici, imunološki modulatori, lijekovi za šećer u krvi, lijekovi za krvni tlak, antidepresivi, antipsihotici, lijekovi za dijabetes, antihistaminici, antibiotici i anestetici). Može stupiti u interakciju s aspirinom, krvnim tlakom, antitrombocitnim i antikoagulantnim lijekovima te povećati rizik od krvarenja kod osoba s poremećajima krvarenja. Može inhibirati enzime MAO i povećati rizik od hipertenzije, drhtanja, smetenosti, trzanja mišića, razdražljivog raspoloženja i proljeva (kt. metil kavikol). Može stupiti u interakciju s lijekovima za dijabetes i uzrokovati hipoglikemiju. Visoke doze mogu biti kancerogene, posebno kod bosiljka koji sadrži značajniju količinu metil kavikola. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja.
• Čempres esencijalno ulje treba izbjegavati za lokalnu primjenu ukoliko je oksidiralo, jer povećava vjerojatnost na preosjetljivost i iritaciju kože. Može stupiti u interakciju s aspirinom, antitrombocitnim i antikoagulantnim lijekovima i povećati rizik od krvarenja kod osoba s poremećajima krvarenja. Izbjegavati pri stanjima visokog krvnog tlaka, kod karcinoma, kod fibroze maternice i dojke. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja.
• Mažuran esencijalno ulje ima potencijalnu dermalnu iritaciju ukoliko nerazrijeđen. Preporučena dermalna primjena u preparatima je 1%.
• Origano esencijalno ulje je umjereno iritantno za kožu i iritantno za sluznicu (oči, usta, nosne prolaze, vaginu, rektum). Koristi se dermalno u niskim dozama do 1%. Ne koristi se nerazrijeđeno, niti u većim koncentracijama. Može stupiti u interakciju s aspirinom, lijekovima za snižavanje krvnog tlaka, antitrombocitnim lijekovima i antikoagulansima te povećati rizik od krvarenja među osobama s poremećajima krvarenja. Može stupiti u interakciju s lijekovima za dijabetes i uzrokovati niske razine šećera u krvi. Može stupiti u interakciju s antibioticima i vrlo vjerojatno pojačati njihove učinke. Ne koristi se na preosjetljivoj, bolesnoj ili oštećenoj koži. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja.
• Paprena metvica esencijalno ulje može djelovati koleretično (povećavati stvaranje i izlučivanje žuči) i može predstavljati rizik od neurotoksičnosti. Izbjegavati kod djece mlađe od 3 godine. Oprez je potreban pri korištenju kod djece mlađe od 6 godina, osobito u blizini lica ili nosa. Visoki sadržaj mentola i 1,8-cineola mogu uzrokovati respiratorni distres ili probleme s disanjem kod vrlo male djece. Sadržaj mentola u paprenoj metvici može negativno utjecati na crvene krvne stanice i povećati rizik od žutice kod djece s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD). Izbjegavati upotrebu kod osoba s nedostatkom željeza i anemijom. Izbjegavati u slučaju srčane fibrilacije. Može iritirati sluznicu (oči, usta, nosne prolaze, vaginu, rektum). Preporučena maksimalna dermalna upotreba je 5,4%. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja.
• Timijan esencijalno ulje iritantno je za kožu te može izazvati neželjene dermalne reakcije uključujući dermatitis, heilitis i teške upale. Ne smije se koristiti na preosjetljivoj, bolesnoj ili oštećenoj koži. Nije za primjenu kod osoba s oštećenjem jetre, epilepsije, Parkinsonove bolesti, karcinoma ili nekog drugog medicinskog stanja. Može stupiti u interakciju s antikolinergičkim (lijekovi koji se koriste za astmu, inkontinenciju, gastrointestinalne grčeve, grčeve mišića, depresiju i poremećaje spavanja) i klorogenskim lijekovima (lijekovi koji se koriste za smanjenje retencije urina, dijagnosticiranje miastenije gravis i za glaukom) na bazi timola i sadržaja karvakrola. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja. Potreban je izniman oprez kod korištenja ovog ulja.
• Zimzelen (wintergreen) esencijalno ulje je izrazito jak kožni iritans i može izazvati ozbiljne dermalne iritacije. Iznimno je toksično ukoliko se ne primjenjuje u okvirima sigurnog doziranja. Izbjegavati primjenu kod djece mlađe od 12 godina. Uslijed visokog sadržaja metil salicilata (do 99%) može povećati rizik od bolesti zvane Reyeov sindrom (teško oštećenje jetre i mozga s visokom smrtnošću). Izbjegavati kod epilepsije i Parkinsonove bolesti. Može stupiti u interakciju s aspirinom, lijekovima za snižavanje krvnog tlaka, antitrombocitnim lijekovima i antikoagulansima te povećati rizik od krvarenja kod osoba s poremećajima krvarenja. Preporučeni dermalni maksimum je 2,4%. Nije namijenjeno za dugotrajnu upotrebu. Ne preporučuje se za primjenu kod djece, tijekom trudnoće i dojenja (može uzrokovati kongenitalne abnormalnosti i malformacije fetusa), te kod ljudi koji uzimaju antikoagulanse. Postoje brojna izvješća o trovanjima ovim esencijalnim uljem.
Pored navedenih, u Raindrop tehnika kolekciju sa esencijalnim uljima spadaju još:
Mješavina #1: tamjan (Boswelia carterii), crna smreka (Picea mariana), Tanacetum (Tanacetum annuum), kamfor (Cinnamomum camphora), geranij ( Pelargonium graveolens).
Mješavina #2: bosiljak (Ocimum basilicum), mažuran (Origanum majorana), lavanda (Lavandula angustifolia), metvica paprena (Mentha piperita) i čempres (Cupressus sempervirens).
Mješavina #3: paprena metvica (Mentha piperita), borovica (Juniperus osteosperma), eukaliptus globulus (Eucalyptus globulus), limunska trava (Cymbopogon flexuosus), mažuran (Origanum majorana), timijan (Thymus vulgaris), eukaliptus radiata (Eucalyptus Radiata), vetiver (Vetiveria zizanoides), lavanda (Lavandula angustifolia), klinčić (Eugenia caryophyllus), kopaiba (Copaifera officinalis) u kombinaciji sa odabranim baznim uljima
Mješavina #4: kombinacija baznih ulja bez esencijalnih ulja
Raindrop tehnika promovira se kao tretman kojim se može pomoći u problemima s leđima poput skolioze, kifoze, propadanje diska i kompresije, te navodno pomaže u strukturalnom poravnavanju tijela. Korištenjem određenih esencijalnih ulja smanjuje se upala te uništavaju bakterije i virusi koji se nalaze u mirovanju u tkivu kralježnice. Postoje i tvrdnje da se raindrop tehnikom može smanjiti bol, ublažiti stres, poboljšati cirkulacija, zaštititi od klica, poboljšati imunitet te podići fokus i koncentracija. Unatoč promociji o učinkovitoj raindrop tehnici i njenim navodnim dobrobitima, nema znanstvenih studija, pa samim time nikakvih potvrda i dokaza koji bi potkrijepili navedene tvrdnje o stvarnim dobrobitima po čovjekovo stanje / zdravlje. Nanošenje nerazrijeđenih esencijalnih ulja na tijelo može dovesti do ozbiljne iritacije tkiva.
Unatoč promociji o učinkovitoj raindrop tehnici i njenim navodnim dobrobitima, nema znanstvenih studija, pa samim time nikakvih potvrda i dokaza koji bi potkrijepili navedene tvrdnje o stvarnim dobrobitima po čovjekovo stanje / zdravlje. Nanošenje nerazrijeđenih esencijalnih ulja na tijelo može dovesti do ozbiljne iritacije tkiva.
M
EĐUNARODNA IZJAVA
Godine 2010. Aromatherapy Registration Council (ARC) službeno je objavilo izjavu u kojoj se zabranjuje upotreba Raindrop tehnike od strane registriranih aromaterapeuta u SAD-u. Takav stav proizašao je iz izjave o sigurnoj primjeni esencijalnih ulja koju je izdala National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA), a nakon brojnih upita o „tehnici kapima“.
Alliance of International Aromatherapists (AIA) u svojim smjernicama za sigurnu aromaterapeutsku primjenu izjavljuju da raindrop tehnika ne ispunjava kriterije sigurne aromaterapeutske prakse, koji su definirani prema njihovim AIA standardima.
Aromatherapy Registration Council (ARC) iz SAD-a i druge organizacije smatraju da ova tehnika donosi niz rizika posebno kod ljudi koji imaju kompromitiranu funkciju jetre ili bubrega, kod ljudi s bolestima srca, kod ljudi koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi, te kod svih onih koji su alergični na aspirin. Pored toga lokalna primjena nerazrijeđenih esencijalnih ulja može dovesti do pojave dermatitisa, teških upala, senzibilizacije (osjetljivosti) te opeklina. Neka esencijalna ulja koja se primjenjuju u raindrop tehnici poznata su kao toksična kod ljudi s kompromitiranim imunološkim sustavom, kod trudnica i kod djece. Nema dokaza koji bi potkrijepili bilo koju tvrdnju o poboljšanju zdravstvenog stanja korištenjem raindrop tehnike.
AromaVita - Institut za Aromaterapiju je udruga koja se bavi istraživanjem i razvojem primjene esencijalnih ulja, sigurnošću njihove primjene i razvojem aromaterapeutske profesije. Institut intenzivno radi na prikupljanju znanstvenih istraživanja o primjeni esencijalnih ulja i njihovoj kvaliteti, te znanstvenim i iskustvenim istraživanjima utjecaja na razne simptome bolesti i psihičko zdravlje čovjeka. Obzirom na ove djelatnosti, ne možemo se osloniti niti na jedno znanstveno istraživanje o učinkovitosti Raindrop tehnike, jer ih nema.
Spoznaje o utvrđenim rizicima objavljene su od strane američkih mjerodavnih institucija na području aromaterapije kao što su Aromatherapy Registration Council (ARC), National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA) i Alliance of International Aromatherapists (AIA). Njihova je preporuka da se izbjegava primjena i korištenje ove tehnike, budući potencijalno opasna po zdravlje.
L
ITERATURA